Rusové nebudou vzpírat na Olympiádě v Riu

Olympiada- vzpěrači

Mezinárodní vzpěračská federace vyloučila reprezentaci Ruska na olympijských hrách v Rio de Janeiru. V Brazílii mělo startovat celkem osm hráčů z této země – tři ženy a pět mužů. Reputace vzpírání jako sportovní disciplíny byl již několikrát opakovaně ze strany Rusů pošpiněna. Proto bylo rozhodnuto o právě této sankci – Rusové na olympiádě vzpírat nebudou. Rusko tak může přijít ve vzpírání o značný úspěch, na minulých olympijských hrách ve Velké Británii získalo 5 stříbrných a jednu bronzovou medaili. V těchto barvách se objevila i v roce 2008 v Pekingu. Prezident Rady Mezinárodní atletické federaceSebastianCoe zdůraznil, že ve vyloučení Rusu ze vzpírání v žádném případě nehraje roli politika, nýbrž černá minulost Rusů v dopingových řízeních.

Podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru po zjištění dopingových praktik v Rusku, mají právě mezinárodní federace různých disciplín rozhodovat o přijetí či vyloučení jednotlivých týmů z olympijských her. Jedním z hlavních pokynů je povinné vyškrtnutí ze seznamu účastníků všechny Rusy, u kterých bylo v minulosti prokázané vážné narušení antidopingových pravidel.

Podle zprávy Světové antidopingové agentury, se měli Rusové dopouštět velkého množství zneužití spojených s výměnou zkušebních vzorků určených k analýze. Ze zprávy zhotovené Kanaďanem Richardem jednoznačně vyplývá, že v rámci disciplíny vzpírání se objevilo celkem 117 případů spojených s figuraci Rusů v dopingových řízeních.

Dříve byla přijata rozhodnutí týkající se mimo jiné atletiky, veslování, plavání, kanoistiky, moderního pětiboje, plachtění, jízdy na kole a bojových sportovních disciplín. V těchto disciplínách bude vyloučeno z účasti v olympijských hrách celkem více než sto sportovců. Žádná námitka nebyla naopak vznesena k účasti rusů v disciplínách jako například v tenisu, střelbě, judo, lukostřelbě a jízdě. Ve středu získalo povolení k účasti na olympijských hrách v Riu také šest triatlonistů – tři muži a tři ženy.