Na co si dát pozor při chovu vodní želvy?

Chov vodní želvy

Pokud si děti přejí domácího mazlíčka, není nic lepšího, než když jim pořídíte želvu. Vodní želvy jsou nenáročná stvoření, která nevyžadují obrovskou porci pozornosti. Vodní želvy si naopak užívají svého klidu, proto mu ho dopřejte. Samozřejmě to neznamená, že ke svému životu nic nepotřebuje. Než si pořídíte do své domácnosti želvu, je třeba vědět, na co si dát pozor.

Želva je domácí mazlíček jako každý jiný. Sice ji nemusíte učit poslušnosti, dokonce ji nemusíte učit ani žádné povely, potřebuje jenom své želvárium, které musí být příjemné a které musí být vybaveno vším, co k životu potřebuje.

Mnozí chovatelé však vybaví jenom želvárium a na další věci si pozor nedávají. Vodní želvu však mohou postihnout mnohá závažná onemocnění. Na co si musíte dát pozor, jak ji můžete chránit?

Dopřejte jí dostatek vitaminů

Pro vodní želvu jsou nejdůležitější vitaminy. Musíte jí dopřát dostatek vitaminu D, který zaručuje tvrdost krunýře a taky zaručuje správnou pohyblivost. Potřebný je i vitamin A, jenž udržuje želvu zdravou, vitamin B, který želvě pomáhá trávit, nesmíme zapomenout ani na vitamin C či vitamin E, jenž je důležitý pro plodnost želvy.

Pravidelně čistěte želvárium

Různým zdravotním onemocněním můžete předcházet, a to pravidelným čistěním prostředí, v němž želva žije. Ideální je, když budete želvě čistit želvárium i několikrát do týdne. Je to nutné z toho důvodu, že ve vodě zůstávají nejen želví výkaly, ale taky zbytky potravy, které mohou být pro želvu nebezpečné. Mohou jí bohužel způsobit různá onemocnění, která se neléčí zrovna snadno.

Kromě toho si dávejte pozor na krmení, kterým vodní želvu krmíte. Nesmí být chemicky ošetřena, jinak může způsobit otravu či zmatenost. Pokud by se stalo, že želva požije insekticid, je třeba vodu v jejím příbytku vyměnit a musíte s ní ihned k veterináři.