Trápí vás mech? Víme, jak se ho nadobro zbavit

Jak se zbavit mechu

Mech trápí mnoho zahradníků každý rok. Někdy se vyskytne na zahradě, jindy však napadne střechu, což není dobré zanedbávat. Nejčastěji se mech objevuje tam, kde je hodně vlhko a kde jen zřídkakdy zasvítí sluníčko. Pokud mech na své zahradě nebo na střeše objevíte, rychle s ním něco udělejte. A my vám poradíme, jak na to.

Jak jsme zmínili, mech se nejčastěji vyskytuje na trávníku na zahradě, ale taky na střeše, kde může značně a viditelně poškodit střešní krytinu. Pokud nechcete investovat do nové střešní krytiny a do práce, která se s pokrýváním střechy pojí, raději se mechu zbavte hned, co ho objevíte. Otázkou je, jak?

Jak se zbavit mechu na zahradě

Nejdříve si řekněme, jak se zbavit mechu na zahradě. Přece jenom se mech na naší zahradě vyskytuje častěji než na střeše, bojují s ním mnozí zahradníci i majitelé zahrad. Nejlépe se mechu zbavíte pomocí vertikutace trávníku. Jedná se o běžnou činnost, která udržuje trávník ve skvělé formě. Zbavuje ho nejen mechů, ale i plstí, odumřelých rostlin, plevelů či zbytků posekané trávy, které zabraňují trávníku v kvalitním růstu.

Vertikutace by měla probíhat jak na jaro, tak i na podzim. Mnozí zahradníci dělají vertikutaci jenom na jaro, ovšem i podzimní vertikutace je důležitá. Díky podzimní vertikutaci nebude trávník po zimě v tak špatném stavu, jako obvykle, navíc trávník nebude tak nažloutlý a nebude tak oslabený.

Jak se zbavit mechu na střeše

Mech se však může dostat až na střechu. Pokud se to stane, je třeba s tím něco udělat co nejdříve. Pod mechem se totiž drží vlhkost, díky které se snižuje kvalita střešní krytiny. Naštěstí s mechem na střeše lze bojovat mnoha způsoby. Například pomůže roztok modré skalice s vodou, který mech zlikviduje nadobro. Pokud nepomůže skalice, doporučujeme sáhnout po vápenném mléku, který dokáže zbavit mech především z betonových tašek. Pokud vápenné mléko nastříkáte na střešní krytinu v květnu, do konce léta je problém vyřešen.