Teroristický útok v Praze – Čemu věřit?

Teroristický útok

Je tomu tak, falešné zprávy se světem neustále šíří ať už se jedná o jakékoli téma. Avšak nejžhavějším tématem současné doby jsou teroristické útoky a radikálové.

Mnoho lidí na toto téma slyší, aniž by si ověřili zdroj, ze kterého informace čerpají. A právě tímto špatným klikem, mohli lidé přijít o své facebookové profily.

Eset je slovenská společnost působící v oblasti IT bezpečnosti a ta odhaduje, že několik tisícovek uživatelů na sociální síti Facebook, mohlo ztratit své uživatelské účty. Útočníci se ztráty snažili docílit pomocí triku s poplašnou zprávou. Do koloběhu online světa vypustili fiktivní a nepravdivou informaci, že v Praze došlo k teroristickému útoku.

Bohužel je tomu tak, že špatné zprávy se šíří mnohem rychleji než ty dobré a právě toho útočníci využili. Z uživatelů lákali přihlašovací údaje.

Antivirová společnost Eset před těmito falešnými zprávami informovala svět na konci července. Napříč tomu, „napálených“ uživatelů byly tisíce.

Jak se to útočník podařilo?

Eset varoval před nepravdivými informacemi o tom, že náš český prezident Miloš Zeman byl zavražděn ve vlastním domě a v centru Prahy byl spáchán teroristický útok. Přičemž vedle falešného příspěvku nebyla ani fotografie z Prahy, nýbrž z Nice nebo Bagdádu, kde nedávno opravdu došlo k útokům.

Do této situace se vložila i Policie České republiky, která oznámila, že již od začátku měsíce srpna prověřuje šíření fiktivní zprávy o údajně hrozících útocích v dorpavních prostředcích a obchodních centrech.

Útočníci naprosto účelně zneužili strach a paniku lidí k tomu, aby z nich dostali jejich osobní a přihlašovací údaje. Po tom, co se jim tohle podařilo, lidé o své účty v konečném důsledku přišli.