Užitečné pokojové rostliny

pokojove kvetiny

Zakoupením pokojových rostlin pro váš domov jen vyděláte. Lidé se více zamýšlejí nad krásou a pohodlím a toliko nevěnují pozornost zdraví své rodiny. Většina okrasných rostlin má pozitivní vliv na mikroklima v domě. Proč jsou rostliny užitečné pro dům? Pokojové rostliny čistí vzduch od toxinů, které jsou vždy přítomny ve vzduchu obytných oblastí. Ničí škodlivé bakterie a viry, ale také uklidňují nervy a zlepšují náladu, a tím dochází k posílení imunitního systému.

Ve vnitřním ovzduší, a to zejména v zimě, kdy přirozená ventilace je omezená, se hromadí patogeny. Lidé mají v toto období větší problémy s dýcháním a kašlem. Jsou více ohrožení chřipkovými viry, Staphylococcus a Streptococcus, a mnohými jinými látkami vyvolávajících nebezpečné choroby. Rostliny mají ve stonku a listech esenciální oleje, což vede k uklidnění, stimuluje se nervový systém.

Pokojový rostliny – druhy

Pelargonie zklidňuje a zlepšuje spánek, osvěží vzduch citronovým aroma.  Spathiphyllum čistí vzduch, stejně jako některé druhy kapradin. Čerstvý vzduch z borového lesa přináší Araucaria. Peppermint lze pěstovat nejen na zahradě, ale i v květináči na parapetu. Čerstvá a osvěžující vůně máty uklidňuje a snižuje bolesti hlavy, povzbuzuje chuť k jídlu a trávení. Čerstvé listy máty se používají i k přípravě čajů a jako kulinářské koření.

Pelargonie (Geranium) lze nalézt v téměř každé domácnosti. Není divu, že se rozrostla u našich babiček – obsahuje látky, které ničí viry a bakterie, odstraňuje nespavost a únavu, zlepšuje náladu. Hrnkové citrony a pomeranče uvolňují těkavé látky potlačující působení patogenních mikroorganismů. Jsou velmi užitečné, a proto mohou zdobit i vaši ložnici.

Myrta, chryzantéma, azalka

Vynikající volbou pro ložnice je eukalyptus a myrta. Látky vylučované těmito rostlinami, snižují množství patogenních prvků ve vzduchu téměř o polovinu. Navíc pomáhají uvolnit bronchiální hladké svalstvo, odstraňují křeče, takže v oblastech, kde rostou se mnohem snadněji dýcha. Tyto rostliny jsou zvláště vhodné pro astmatiky. Zahradní chryzantémy se na podzim prodávají v květináčích. Jsou velmi populární. Příjemná vůně květů a listů této rostliny je povznášející, má posilující účinek. Odborníci doporučují vybírat pokojové rostliny takovým způsobem, aby se úspěšně kombinovala krása a léčivé účinky. Například, v zimě úžasně kvete azalka, máta nebo rozmarýn, jehož těkavé změkčovadlo vyvolává antitusický účinek.

Nechte si poradit od odborníků

Při výběru rostlin pro dům je velmi užitečné výběr pokojových rostlin konzultovat s odborníky, který vás vyzve k nákupu těch květin, které vás spolehlivě budou chránit proti nemocemi a strese. Mnohé rostlinky zlepšují náladu a výkon. Většina domácích hrnkových květin vytváří příznivé prostředí v místnostech, ale mohou působit negativně na některé lidi. V kategorii „ škodlivé pokojové rostliny “ se vyskytují takové typy, které mohou způsobovat alergie.