Chcete si oživit večírek či novoroční oslavy ohňostrojem? Pak by se vám jistě hodila informace, jaké typy zábavní pyrotechniky vlastně existují a které by se vám nejlépe hodily.
Pyrotechnika dle bezpečnostních kategorií
Podle kategorií bezpečnosti se pyrotechnika dělí do kategorií F1 až F4 a dále kategorií P1 a T1. Kategorie F1 je určena i pro mládež a koupit ji lze od 15 let. Patří zde bouchací kuličky, včelky nebo malé fontánky, které nemají více než 3 g pyrotechnických složí. Do kategorie F2, která je prodejná od 18 let, patří pyrotechnika se složí do 200 g a patří sem fontány, petardy, rakety, malé římské svíce, kompaktní baterie a tenké kulové pumy. Od 21 let si můžete koupit pyrotechniku kategorie F3, kam patří velké fontány, silné petardy, velké římské svíce či rakety. Kategorie F4 je pak určena je pro profesionály s průkazem odpalovače ohňostrojů. Petardy, dýmovnice či konfety mívají pak označení P1 či T1 a jsou prodejné také od 18 let.
Pyrotechnika dle efektu
Fontány jsou oblíbenou variantou, a to pro vizuálně poutavé gejzíry jisker různých barev. Vystřelují od země maximálně do výše několika metrů a jsou doprovázeny i zvukovým efektem. Podobně vyhledávané jsou i římské svíce, které vystřelují světlice do vzduchu. Vybírat je lze dle počtu ran, ale i efektů.
Kulové pumpy jsou již efektnějším typem pyrotechniky, která vytváří barevné obrazce typu květin nebo paprsků, které stoupají až do výše 60 metrů. Ohňostrojové kompakty jsou tvořeny rozličnými výmětnicemi, které jsou navzájem propojené a vytvářejí dech beroucí podívanou. Podobně velkolepé mohou být i rakety, které jsou připevněny na tyči, která určí směr letu. Ve vzduchu pak vznikají opět nádherné bohaté obrazce.
Nejmírnějšími formami pyrotechniky jsou pak naopak petardy či bouchací kuličky, které jsou určeny k hození o zem, čímž vzniká zvukový efekt. Naopak dýmovnice vytvářejí pouze barevný vizuální efekt.