Závěsy a garnýže nepatří jen do oken 

Závěsy a garnýže nepatří jen do oken

Myslíte, že závěsy mají sloužit jen k tomu, aby doplňovaly záclony, blokovaly pohledy přicházející zvenčí, tlumily sluneční svit a možná i hluk z ulice? I když je takové využití jistě primární, garnýže a záclony se dají využít i jiným způsobem. A rozhodně ne jenom v oknech. 

Proti průvanu i nechtěným pohledům 

Kratší garnýž můžete namontovat i nad dveře. Pokud sem totiž umístíte závěs, v létě nebude vznikat průvan a v zimě udržíte místnost déle vytopenou. 

Snad v každém bytě se najde kout, kam se schovávají všechny nepotřebné věci, kartonové krabice, pračka se sušičkou, úklidové prostředky nebo třeba kočičí záchod. A většinou k tomu slouží šikovný výklenek. Pokud ho chcete chránit před zraky všech návštěv, oddělte ho od prostoru hezkým závěsem, třeba se zajímavým vzorem. 

Podobně můžete nahradit i stará vysloužilá dvířka skříní nebo spíže, případně přidat clonu do otevřených regálů v ložnici nebo v šatně. Do malých prostorů jsou vhodnější světlé barvy a drobné vzory. 

Do koupelny a kuchyně 

Vhodná tenčí kovová garnýž najde uplatnění i v kuchyni nebo koupelně. A to i bez závěsu – dají se na ni totiž věšet čisticí prostředky, utěrky, role alobalu nebo potravinářské folie, ručníky, s pomocí háčků i kuchyňské nářadí… Fantazii se meze nekladou. Zkuste takovou garnýž nainstalovat třeba nad kuchyňskou linku, pod dřez nebo v koupelně nad vanu. 

Něco pro děti 

Závěs může sloužit jako netradiční paraván, kterým doma vytvoříte trochu soukromí. Zejména nadšené budou děti, které musí sdílet jeden pokoj. Látka vytvoří iluzi rozděleného prostoru a každý tak bude mít trochu klidu na učení, čtení nebo kreslení. 

A u dětí ještě zůstaneme – co takhle jim ze závěsu vytvořit malé indiánské týpí vystlané pohodlnými dekami a měkkými polštáři? Jednoduchý stan zvládnete podle návodů na internetu postavit i bez šití a děti z něj zaručeně budou mít obrovskou radost. Týpí menších rozměrů zase poslouží jako pelíšek pro domácí mazlíčky.