Zmizí poštovní schránky z ulic definitivně?

Zmizí poštovní schránky z ulic

I když nad budoucností poštovních služeb se vzhledem k postupující digitalizaci a elektronizaci po celém světě stahují mračna, poštovní schránky z ulic jen tak nezmizí. Poštovních schránek, kam se už po desetiletí dopisy házejí, ale může ubývat. Papírové dopisy totiž lidé posílají čím dál méně a dávají přednost e-mailu, sms či mms zprávám.

Od roku  1993 Česká pošta z ulic odstranila přibližně tisíc schránek, což představuje tři procenta z jejich celkového počtu. Zbavuje se tak minimálně využívaných schránek, do kterých lidé vhodí kolem tří dopisů týdně. V tuto chvíli je něco málo přes 24 tisíc kusů schránek. Lidé jejich prostřednictvím pošlou šest až sedm procent z celkového objemu zásilek. Ruší se poštovní schránky zejména v místech, kde je jejich využití minimální. To znamená, že jsou v ní zhruba tři dopisy týdně a přitom je dostupná v okolí jiná poštovní schránka.

Umístění a dostupnost poštovních schránek si neurčuje Česká pošta sama, ale sleduje nařízení Českého telekomunikačního úřadu. V malých obcích do tisíce obyvatel musí mít lidé k dispozici alespoň jednu schránku. Ve větších městech nad 10 tisíc obyvatel musí být dostupná každých 750 metrů. Provoz jedné poštovní schránky je navíc velmi finančně náročný. Ve větších městech je to lepší vzhledem k větší koncentraci obyvatelstva.

Rychleji než v tuzemsku mizí schránky v sousedním Rakousku a Německu. Rakouská pošta odmontovala v poslední době přes 3000 schránek, a to hlavně ve velkých městech. Úsporný program zavedla i německá pošta, která z ulic odstranila každou pátou schránku z celkového počtu 40 tisíc.