Jak přivodit spánek

Jak na spánek

Máte-li problém s usínáním, nezabírá ani prášek na spaní či počítání oveček a opakuje se to noc co noc, zkuste pár následujících tipů, které vám pomohou s usnout.

Činnost v podobě deseti minut

Nemůžete-li v noci usnout, přestaňte se převalovat, vstaňte a věnujte se chvilku nějaké činnosti. Postačí deset minut, kdy zapojíte ruce i mozek. Nesedejte si ale k počítači ani k televizi. Všechna tato elektronická zařízení vyzařují modré světlo, které naopak brání produkci hormonu melatoninu. Pak už se opravdu moc dobře nevyspíte. Postel se má využívat opravdu výhradně jen ke spánku. Není dobré v ní trávit čas během dne a ani s počítačem na kolenou před spaním. Mozek si pak podvědomě propojí postel s prací, nikoliv se spánkem a vám se nebude dobře usínat. Otřete raději umyvadlo, zalejte květiny nebo si konečně jednou přichystejte svačinu do práce.

Budík dejte z dohledu

Psychice vůbec nepomůže, pokud budete koukat na displej hodin a sledovat čas. Umístěte budík z dohledu, nebo jej alespoň otočte ciferníkem od sebe, směrem ke zdi. Pokud několikrát za noc koukáte, kolik je hodin, a pokaždé s hrůzou zjistíte, že už zase bude čas vstávat, začnete propadat nervozitě, zoufalství a panice, protože se už zase nevyspíte. Pokuduvedete mozek do provozu a začnete myslet na cokoliv jiného, než je pouze spánek, určitě už neusnete. Je třeba nesledovat hodiny a bude se vám usínat i spát o mnoho líp.

Snižte teplotu v ložnici

V horku a letním období má problémy s usínáním většina lidí. Během usínání a spánku klesne teplota lidského těla a proto i člověk rychleji usne. Jakmile je vám teplo i teplota těla se velmi obtížně snižuje. Pro snadnější usínání snižte teplotu v ložnici klidně až na 15 až 20°C.

Teplá sprcha před spaním

Tak teď vám to asi nedává smysl, snížit teplotu těla a místnosti, ale dát si teplou sprchu? Zkuste to. Pokud si totiž před tím, než ulehnete do postele,dáte teplou sprchu a pak si lehnete do chladné ložnice, klesne i rychleji teplota vašeho těla. A vám se pak bude mnohem lépe a rychleji usínat.

Opláchněte si obličej studenou vodou

Nebojte se, ono vás to jen tak neprobere. Jakmile se v noci začnete neustále převalovat, běžte si opláchnout obličej studenou vodou. Hned si ale běžte zase lehnout do postele. Studená voda vás totiž zklidní a donutí klesnout váš tlak i tepovou frekvenci. Usínání bude mnohem snazší.