Jak vyčistit skvrny od krve z koberce či z pohovky

Jak vyčistit skvrny od krve z koberce či z pohovky

Každá hospodyňka ví, jak těžké je odstraňovat skvrny z koberce, pohovky nebo z kusů oděvů. Nejhůře se čistí mastné skvrny, ale také skvrny od krve, k nimž většinou dojde při nějakém nechtěném zranění. Jelikož jsou skvrny od krve velice často se vyskytující skvrny v domácnosti, vyplatí se vědět, jak se efektivně a rychle odstranit, než zaschnou a nepůjdou vyčistit už vůbec. Pojďme si proto říct, jak na to.  

Sice existují přípravky, které by mohly pomoct na čištění skvrn od krve, ale raději si prozraďme něco stoprocentně účinného. Neztrácejte čas v drogeriích tím, že budete hledat vhodné prostředky na čištění skvrn od krve.  

Na úvod je ještě třeba si zmínit jednu základní radu, a sice pokud je skvrna od krve čerstvá, vyplatí se ji vyčistit studenou nebo ledovou vodou. Při ponoření skvrny do teplé vody, respektive při čištění skvrny od krve teplou vodou riskujete to, že se skvrna zapere a že už ji z daného kousku oblečení nebo z pohovky nedostanete. Studená nebo lépe ledová voda je ideální pomocník při boji se skvrnami od krve.  

Čistíme skvrny od krve peroxidem vodíku 

Pomoct může třeba peroxid vodíku. Ten se obvykle používá na bělení nebo na čištění textilií, proto ho použijte i na odstraňování skvrn. Doporučujeme si připravit tříprocentní peroxid vodíku, s nímž však budete nakládat velice opatrně. Nařeďte ho vodou (v poměru 50:50) a poté roztokem vyčistěte skvrnu od krve nebo v případě oblečení skvrnu namočte do připraveného roztoku (poté jen klasicky vyperte v pračce).  

Po čištění skvrny od krve s pomocí peroxidu vodíku je dobré skvrnu poté vyčistit ještě mýdlem nebo pracím práškem. Dojde tak k anulaci vzniklého zápachu.  

Čistíme skvrny od krve kuchyňskou solí 

Pomocníkem je i kuchyňská sůl, kterou smícháte s vodou a vytvoříte tak pastu, kterou dáte na špinavé místo.