Vybírejte pouze kvalitní realitní kanceláře

Kvalitní realitka

Vlastníte nemovitost, kterou chcete prodat, nebo chcete koupit nový byt či dům? Koupě nebo prodej nemovitostí je velmi složitá operace, která vyžaduje spoustu času, trpělivost a pečlivé zvážení. Jestli jste právě vy v této situaci, pak musíte vyhledat odborníka na reality. Který bude ten nejlepší?

Na trhu existuje velké množství realitních kanceláří, jejichž kvalita je velmi rozdílná. Důvod se nachází ve značné uvolněnosti legislativy. V České republice neexistuje zákonná norma, která by stanovovala podmínky působení na realitním trhu. Tím, kdo bude zprostředkovávat obchod s nemovitostmi, se může stát každý, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jak tedy vybrat tu fundovanou?

První informace o realitní kanceláři si zjistíte na internetu. Vytipovanou kancelář jednoduše prožeňte internetovým vyhledávačem. Prohlédněte si jejich webové stránky, zjistěte, na kterých serverech inzerují, jaké poskytují služby. Nezanedbatelná je také informace, jak dlouho kancelář působí na trhu s nemovitostmi. Existenci realitní kanceláře snadno ověříte pomocí identifikačního čísla (IČO) v obchodním rejstříku.

Další možnost je doporučení od známých a přátel, jistě vám předají podstatné informace. Mnoho se můžete rovněž dočíst na internetových diskuzních fórech. Takové reference jsou však různé kvality, berte je proto s rezervou. Neváhejte realitní kancelář navštívit.

Jestliže si vytipujete určitou realitní kancelář, nebojte se ji nezávazně navštívit. Sídlo, vzhled interiéru, vystupování personálu stejně tak jako celková atmosféra o solidnosti firmy leccos prozradí. Vodítkem k nalezení solidní realitky může být Asociace realitních kanceláří, sdružení profesionálních odborníků na trhu s realitami. Její členové (kolem 200 realitních kanceláří z celé republiky) jsou povinně školeni.

Neostýchejte se danou realitní kancelář zásobit řadou otázek. Kde bude nemovitost nabízet, kolik odpovědí dostává na své inzeráty nebo jak dojde k vyplacení – ptejte se na všechno. Profesionální makléř vám musí odpovědět na cokoliv a bez zdráhání.