Výška umyvadla: jak ji určit?

Výška umyvadla: jak ji určit?

Co nesmí chybět v žádné domácnosti? Jednoznačně umyvadla, která dotváří každou koupelnu a jsou bezesporu jedním z nejpraktičtějších prvků této místnosti. Používáme ho prakticky denně. Aby nám však do interiéru dokonale zapadlo, musí splňovat naše požadavky na tvar i celkový design. A aby bylo nakonec stále využíváno, musí být také dostatečně vysoko. Pokud totiž není nainstalováno v dostatečné výšce, pořízeno být může, ale nestává se zrovna použitelným. Jaká je tedy ideální výška umyvadla? A lze tuto informaci nějak spočítat? 

Členové domácnosti mají slovo 

Co je v tomto případě klíčové, je zohlednění členů domácnosti. Ti ostatně mají rozhodovací slovo. Umyvadlo totiž bude sloužit právě vám a vaší rovině, proto by slovo neměly mít návštěvy, které se u vás mihnou jednou za čas.  

Umyvadlo se snažte přizpůsobit dospělým osobám, nikoliv dětem. Děti totiž jednoho krásného dne dorostou, a nakonec byste se museli všichni krčit u umyvadla při každodenní hygieně.  

Zkoušky nejsou na škodu 

I v tomto případě platí, že člověk by měl dvakrát měřit a jednou řezat. To znamená, že než nainstalujete a natrvalo namontujete umyvadlo do zdi, proveďte zkoušku. Prostě si k umyvadlu stoupněte. Nebo se snažte čerpat ze svých zkušeností – všímejte si výšky umyvadla v restauracích nebo v hobby marketech, kde mají sestavené ukázkové interiéry. 

Jak to často bývá? 

Pokud bychom měli zmínit nějaké obecné zásady nebo možnosti, které máte, pak zohledněte horní hranu umyvadla. Obecnou doporučenou výškou je 850 milimetrů čili 85 centimetrů od země. Jak jsme ale zmínili, jedná se o obecnou radu, kterou musíte sami vyzkoušet v praxi. Je to pouze jeden ze standardů a rozhodně nemusí odpovídat všem. 

Abyste se vyhnuli nespokojenosti, správné měření je i v tomto případě klíčem k úspěchu. Jak již bylo zmíněno, dvakrát měřte, jednou řežte.