6 tipů, jak přežít první semestr na VŠ

první semestr na VŠ

Látku se musíte naučit, zde jednoduchá rada neexistuje. Určité míře stresu se prostě nevyhnete, což ale neznamená, že se z prvního semestru musíte zbláznit. Podívejte se na následující tipy, jak první semestr přežít v klidu.

1.  Udělejte si realistický plán

Pokud jste vždy zvládali projít maximálně dvacet stran textu denně a najednou si naplánujete trojnásobek, jste na dobré cestě, jak plán porušit už během prvního dne. Akorát tak spadnete do spirály nestíhání, prokrastinace a depresivní nálady a stejně se budete učit na poslední chvíli. Plán vždy mějte, ale dbejte na to, aby byl co nejvíce realistický.

2.  Využijte zkušenějších

Víte, že máte možnost využít služeb zkušenějších studentů, kteří vám mohou pomoci se školními pracemi? Vypracování seminárních prací na zakázku je skvělou možností, kterou využívá stále více studentů. Anonymně a kvalitně tak můžete za několik dní mít svou práci zpracovanou profesionálem a ušetřený čas věnovat něčemu jinému. Stejnou možnost máte i u bakalářské práce na zakázku, a vlastně všech školních prací, na které nemáte čas, či náladu.

3.  Motivujte se odměnami

Nemusí to být zrovna nic drahého. Za menší úspěch si zajděte třeba na sladký zákusek, který se na vás usmívá ve výloze místní kavárny, nebo na pivo do výčepu. A naopak za zdolanou nejnáročnější zkoušku si klidně dopřejte den volna s masáží a saunou nebo s výletem do lesa. Kromě motivační funkce odměna skvěle poslouží i k vyčištění hlavy před dalšími studijními úkoly.

4.  Domluvte si méně práce

Spousta studentů pracuje. Ať už kvůli povinné praxi nebo prostě proto, že potřebují peníze na živobytí. Zatímco během semestru je jednoduché si dohodnout práci na volné chvilky mezi výukou, v průběhu zkouškového mají studenti tendenci si nabrat práce více, protože kalendář bez povinných seminářů opticky zeje prázdnotou. Zkuste s prací slevit, ať poté nejste překvapeni.

5.  Dejte si pozor na životosprávu

Většině z nás je sice jasné, že šestá káva denně ani druhý energetický nápoj za hodinu nikdy nikomu neprospěly, přesto si je znovu dáme. Myslete proto předem na nepříjemný stav, který vám nezdravá životospráva ve zkouškovém vždycky přináší, a jak pak sami sebe proklínáte. Místo slazených limonád sáhněte po vodě či bylinkovém čaji, u kávy se nesnažte zdolat světový rekord a raději si ji dejte jen výjimečně.

6.  Nenechte se rušit

Ať už jsou to kamarádi, sociální sítě či e-mail, vyhraďte si na ně určitý čas. Nemusíte být dostupní 24 hodin denně. Zablokujte si pomocí aplikace v určitých hodinách přístup na internet nebo na rozptylující webové stránky.