Jak velký by měl být náš bazén, ptáte se.

bazén

Vybrat správný bazén je velké rozhodnutí, protože zde není cesty zpět. Zeptejte se sami, kdo budou hlavní uživatelé bazénu? Jak často ho budeme využívat a kolik přátel k nám přes léto zavítá?

Pokud máte děti, nejspíš zvolíte bazén, ve kterém se dá v pohodlí plavat pár metrů. V tom případě jsou pro vás vhodné bazény o velikosti 34″. Rozhodněte se také, jestli chcete mít vedle bazénu nějaké objekty jako např. posezení, gril, skluzavku. Bazén potřebuje dostatek prostoru a neměl by vedle něj stát třeba basketbalový koš a podobné překážky. Je zde velké nebezpečí úrazu.

Nejběžnějším tvarem bazénu je obdelník. Je to starý design pocházející ještě z dob starého Říma. Je praktický, ale tvar si samozřejmě vybíráte dle svého přání. Oblíbený je také kruh nebo tzv. ledvina, která se lehce zužuje. Zapuštěné bazény bychom měli instalovat nejlépe začátkem jara a vybrat si můžeme z několik typů:

  • betonový – nejžádanější a nejoblíbenější typ, často také nejdražší. Beton může být buď stříkaný nebo litý. Je hladký a tvarovatelný, proto se s ním lehce manipuluje a výstavba betonového bazénu zabere max. 14 týdnů. Velkou výhodou je, že tyto bazény můžeme v budoucnu podle potřeby zabrousit, upravit a zvětšit.
  • vinylový – vinylové neboli lemované bazény jsou rozšířené především v zahraničí. Hojně je využívají turistické destinace ve svých hotelích. Jejich tvary jsou však omezené a nebezpečí představují také ostré hračky nebo psí drápky. Vinyl je totiž náchylný k poškození a cokoliv ostrého ho může poškodit. Bazénové vložky z vinylu musejí být tlusté alespoň 20mm, za ty nejlepší si připlatíte.
  • laminátový – laminátové bazény poznáte tak, že jsou vyrobené z lisovaných částí ve tvaru mušle. Ty se pak přesně nastaví dle vykopané jámy. I zde je omezen počet tvarů a druhů, ale velkou výhodou je, že si tento bazén necháte nainstalovat velmi rychle. Výstavba trvá max. tři dny a vy si tak můžete brzo užívat letní radovánky ve vodě. Výhodou je také příjemný omak. Laminát je hladký, klouzavý a také nesmírně odolný.

Obecně platí, že bychom měli bazény vybírat nejlépe s celou rodinou. Předem si také stanovme kalkulaci ceny a zvažme své možnosti. Mějme na paměti, že se musí bazény pravidelně čistit. Pokud toto všechno zvládneme ustát, můžeme se těšit na skvělé vodní zážitky.