Bižuterie je s námi už od pravěku

Bižuterie je s námi už od pravěku

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se vzali šperky, respektive bižuterie? Mluvíme o nedílné součásti našeho outfitu, které mnozí. nepřikládají žádný význam. Jenže pravdou je, že bižuterie outfit dotváří, proto bychom na ni při sestavování našeho looku neměli zapomínat. Otázkou ale zůstává, kde se tedy bižuterie vzala.  

První šperky už v pravěku 

Pokud se domníváte, že se náušnice, náramky nebo náhrdelníky ukázaly světu až v novodobých dějinách, pak se pletete. Šperky jsou mezi námi už od pravěku. Právě v tomto období se začaly používat techniky a kovy se začaly opracovávat. Šperky se náhle staly něčím, co člověk nesměl postrádat. Staly se nedílnou součástí hlavně těch, co něco znamenali. I když tehdy nevypadaly stejně jako dnes, přesto lze pravěk považovat za období, ve kterém šperky vznikly.  

Šperky v Egyptě, Řecku i starověkém Římě 

Historie šperků se poté formovala také ve starověkém Egyptě, Řecku a taktéž v Římě. Už však nebyly součástí outfitu jenom těch, co něco znamenali, ale obliba vzrůstala také u řemeslníků, kteří šperky vyráběli. Tehdy vzrostl zájem hlavně o jehlice, náramky a také náušnice.  

Šperky na našem území 

Pokud bychom se posunuli na časové ose zas o kousek dál, zavítali bychom do devátého století, kdy se bižuterie a šperky jako takové dostali na české území. Existují doklady o tom, jak bohatí jsme byli, co se týče vyspělosti zlatnictví a výroby šperků.  

To postupně nabývalo na obrátkách, až se došlo k jablonecké bižuterii, která se u nás začala vyrábět na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Tehdy to byla pýcha – luxusní zboží, za které jsme byli ochotni utratit hotový majlant. Dnes je to spíše památka, kterou si koupíme, pokud se na místě, kde se jablonecká bižuterie vyrábí, octneme.