I psi jsou tvorové, které trápí nejedno onemocnění. Stejně jako lidé mohou i psi onemocnět, bohužel u psů si jejich choroby musí všimnout jejich majitel. Nemohou mluvit, nemohou si říct, kde je to bolí nebo jestli jim je špatně. Naštěstí existuje několik příznaků, které jsou nepřehlédnutelné. Někdy psi zvrací, jindy nemají chuť k jídlu nebo naopak nadměrné a zvýšené jezení je také příznakem třeba začínající cukrovky. Příznaků, které mohou poukazovat na nějakou psí nemoc je mnoho, nabízí se otázka, na jaká onemocnění nejčastěji poukazují jednotlivé symptomy.
Člověk by si řekl, že pes může trpět jen vzteklinou, ale to je jen ta nejznámější choroba, která se mimochodem přenáší na člověka, proto se psi proti ní očkují. Psy mohou trápit i takové nemoci, které se velmi podobají tradičním lidským nemocem. Zmiňme si nejčastější psí choroby, před nimiž je dobré mít se na pozoru a s nimiž je třeba ihned zavítat k veterináři.
Katar žaludku a střev
Co to znamená? Jedná se o nemoc projevující se nechutenstvím, žízní, také zvracením a zvýšenou teplotou. Pes může také trpět bolestmi břicha, vyskytnout se může střídající se průjem se zácpou. Jedná se o nepříjemné onemocnění, které se po vyšetření u veterináře léčí i hladovkou a následnou dietou (samozřejmě i léčivy, které doporučí veterinář). Obvykle vzniká katar žaludku a střev z nevhodné stravy.
Zánět kůže
Pes může trpět celou řadou zánětů. Například ho může trápit zánět kůže, který se může projevit různě. Například se mu mohou vyskytnout vřídky na kůži nebo třeba lupy. Pes v rámci své léčby musí podstupovat desinfekční koupele nebo se mu aplikují různé přípravky s antibiotiky nebo jinými podobnými látkami.
Zánět análních žlázek
Jak jsme zmínili, záněty mohou psa trápit často. Druhů zánětů je opravdu mnoho. Kromě zmiňovaného zánětu kůže může psa potrápit třeba zánět análních žlázek, k čemuž dochází v důsledku narušení vyměšování. Dochází ke zduření žlázek, což psa svědí. S tímto onemocněním se musí urgentně k veterináři, kde dojde k vyprázdnění žlázek v ordinaci. Tento typ zánětu (stejně jako jiné) se rozhodně nesnažte léčit doma svépomocí, ale zavítejte k veterináři, který si s tím opravdu ví rady a moc dobře ví, co má dělat a jak psovi co nejrychleji ulevit.