Jak poznáte, že je vaše kočička nemocná?

Nemocná kočka

I když je běžnou součástí domácností pejsek, i kočička může být členem nejedné domácnosti. Mnozí lidé mají za to, že kočky jsou domácí mazlíčci žen, které se cítí samy a které nemají přítele či manžela. Jenže opak je pravdou. Kočky jsou milovány i v rodinách s dětmi nebo v dobře fungujících vztazích. Bohužel i kočičku můžou napadnout mnohé viry nebo bakterie, které mohou mít závažné dopady, pokud se nemoc neobjeví včas. Stejně jako je tomu u člověka, tak i kočka musí být léčena, pokud je nemocná. A také platí, že čím dřív se nemoc podchytí a začne léčit, tím méně nebezpečná je a tím kratší bude doba léčby. Otázkou je, jak poznat, že je kočka marod?

Že je kočka nemocná, to lze poznat díky několika příznakům či znamením. Pokud nějaký příznak u své čtyřnohé přítelkyně zaznamenáte, je třeba co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc, která kočku v mnohých případech zachrání i před úmrtím.

1. Znamení: Zapáchající dech

I u člověka se nemoc pozná podle dechu. Pokud má člověk rýmu a trápí ho bolest v krku, jeho dech většinou zapáchá a na jazyku má nepříjemný povlak. Kočka to má podobně. Pokud si všimnete, že kočce zapáchá dech, je něco v nepořádku. Zejména pokud má bledé dásně, je třeba vyhledat lékařskou pomoc, protože je nemocná. Bledé dásně jsou potvrzením toho, že kočka se trápí a bojuje s nějakou ošklivou nemocí.

2. Znamení: Neudržuje si svou srst

Kočky jsou známé tím, že si rády udržují svou srst. V mnohých chvílích během dne si i ten nejméně všímavý majitel všimne, že se kočka myje. Zkrátka to k ní patří, je tímto známá a specifická. Pokud se však stane, že kočka se neudržuje, že její srst vypadá jako několik týdnů nemytá, je nehezká a mnohdy na dotek velice nepříjemná, je kočka nemocná. I neudržovaná srst je příznakem, který by se neměl brát na lehkou váhu.

3. Znamení: Zrychlené dýchání

K dalším příznakům patří také zrychlené dýchání. Zrychlené dýchání je něco, co člověka zarazí a překvapí, toho si zkrátka nejde nevšimnout. Díky zrychlenému dýchání se hned ví, že kočku trápí něco na plicích. Je to poměrně závažný příznak, který upozorňuje majitele, že návštěva veterináře musí být to první, co se rozhodne udělat.