Pár tipů co se zamrzlým zámkem

Zamrzlý zámek

Zimní období je tady a nízké zimní teploty nám mohou způsobit mnohdy více škody než užitku. Zamrzlý zámek u dveří potrápí obyvatele domu někdy víc, než si dovedete představit. Víte tedy, jak byste postupovali vy v takové situaci?

V tomto článku se dozvíte pár rad jak v případě zamrznutí zámku pokračovat, čemu se vyhnout a co je naopak nejúčinnější. Zůstat sám před dveřmi vlastního domu a nedokázat si se zámkem poradit v mrazivém počasí, to nemusí být pouze scénář z filmu.

Ošetřujte alespoň jednou ročně

Moderní dveře nejsou takovou situací moc ohroženy, jelikož dveře s moderním zámkem jsou proti mrazu více odolné. Vchodové dveře by měly být chráněny těsněním zámku, které by mělo být čas od času ošetřeno pro dobrou funkci.

Pokud si chceme zaručit bezchybné fungování zámku u vchodových dveří i dlouhou trvanlivost, tak musíme namazat tukem či olejem minimálně jednou ročně závěrové body zámku. Těmito body se myslí střelka, západka nebo přídavné závěrové body.

Čemu se vyvarovat

Pokud vám zámek zamrzne, tak jej rozhodně nepolévejte horkou vodou, jelikož ta zchladne mnohem rychleji, než se zdá, a naopak vám zámek zamrzne velmi rychle. Dalším nápadem bývá nahřívání klíče a postupným vpravováním do zamrzlého zámku.

Nahříváním se však ničí samotný klíč, který se může poškodit a následně také zlomit. Zamrzlý zámek se zlomeným klíčem, to už je opravdu velký problém. Pro údržbu i rozmrazení zámku je vhodný prostředek Tokoz 3v1, který vyčistí, namaže a rozmrazí zámek až do teploty -31°C.