Jak na křehké a lámavé nehty

nehty

Pravděpodobně neexistuje žena, která by nechtěla mít vždy pěstěné ruce s krásnými nehty. Ale bohužel, ne každý z nás má možnost věnovat náležitou pozornost zdraví nehtů. Zkusme pochopit, proč jsou někdy nehty křehké a co dělat v případě, že se nás tento problém dotkl. Často příčinou tohoto jevu je, že nemáme dostatek vápníku a dalších stopových prvků (oxid křemičitý, železa, atd.), kterého je obzvláště silný nedostatek na konci zimy a jara.  Některé příznaky mohou poukazovat na některý ze zdravotních problémů, jež jsou zatím skryté. Mohou to být různá kožní onemocnění – ekzémy, psoriáza, houbové onemocnění, ale také vážné systémové onemocnění organismu jako je cukrovka, onemocnění pojiva, anémie.

Jezte více vitamínů a změňte stravu

1.Vitamin A: doporučuje se na suché a křehké nehty. Nachází se v játrech, brokolici, vaječném žloutku, mléce a mléčných výrobcích.

  1. Vitamín B 12: nedostatek způsobuje zažloutnutí nehtů. Nachází se v mase, především v játrech, mušlích, vajíčkách a mléce.
  2. Vitamin C: zabraňuje vzniku hrbolků na nehtech. Obsahuje ho zejména ovoce a zelenina (kiwi, jahody, pomeranče, citrony, brokolice, květák, špenát, chřest).
  3. Vitamin D: chrání před lámáním a štěpením nehtů. Získáte ho z ryb (losos, sardinky, tuňák), z vajíček a másla.
  4. Vitamín E: zbaví Vaše nehty žlutého nádechu. Nachází se v oříšcích, sóji, mrkvi, kukuřici a špenátu.
  5. Vitamín H (biotin): posiluje a zpevňuje nehty. Obsahuje ho pečeně, květák, arašídy, pivní kvasnice, je také ve vaječném žloutku, v pomerančích, grapefruitech a melounu.
  6. Kalcium: stará se o pevnost a odolnost nehtů, ale i kostí a zubů. Najdete ho především v mléce a mléčných výrobcích, čerstvé listové zelenině, ve fících, brokolici a mangoldu.
  7. Kyselina listová: její nedostatek způsobuje nerovný povrch nehtů. Nachází se především v listové zelenině.
  8. Zinek: urychluje růst buněk. Obsahuje ho hlavně červené maso, vajíčka a mušle.

Domácí recepty pro pevné nehty

Nejstarší recept dokonce od starověkého Egyptaolivový olej. Několikrát za týden by se měl provést následující postup: Vezměte čajovou lžičku olivového oleje, přidejte několik kapek přírodní citrónové šťávy, naneste na nehty před ulehnutím ke spánku a nasaďte si na noc bavlněné rukavice.

Sůl a jód.Třikrát týdně je vhodné, aby se praktikovala teplá koupel před spaním na nehty s mořskou solí a jódu. Šetřit na soli není nutné, hrst soli se v misce rozpustí ve vroucí vody, počkat, až vychladne, aby bylo možné udržet ruce, přidejte trochu jódu (kapky 5 – 7) a ponořte do tohoto roztoku prsty. Koupat 20 minut. Pak si ruce nechte oschnout!