Proč zvolit dřevostavbu? Důvodů je hned několik

Proč zvolit dřevostavbu? Důvodů je hned několik

Dřevo je tradiční materiál, který se používal dlouhá léta před použitím cihel. Potom ale nastala revoluce ve stavebnictví – první pálené cihly následované dalšími prvky, jako je beton nebo tvárnice. A rázem se začaly stavět více zděné domy. Říká se, že by měli mít větší životnost, ale když se budete o dřevostavbu správně starat (zejména se snažit neznehodnotit ji vlhkem, například pravidelným větráním) může vydržet stejně dlouho. Známé jsou například dřevěné kostely, které dosahují stáří několik století.

Rychlost výstavby

Pokud toužíte po tom, bydlet rychle, pak byste měli zvolit právě dřevostavbu. Její výhodou je totiž postavení již do tří měsíců! Dřevostavby se montují z prefabrikovaných dílů, což snižuje délku montáže a také finanční náročnost. Jednotlivé díly byly montovány v zastřešené hale, takže nebyly vystaveny rozmarům počasí. To zajišťuje jejich delší životnost.

Nízké náklady na vytápění

Dřevo je lepším tepelným izolantem, než cihly nebo beton. To znamená, že v období, kdy zděné domy už musí začít s topením, dřevostavby jsou ještě vyhřáté. Topná sezóna se tak velmi zkracuje. A tím i náklady na energie. Náklady na vytápění mohou být v závislosti na tepelné izolaci dřevostavby až o 90 % nižší, než u zděných staveb.

Ekologie

 Výroba i výstavba dřevostaveb je navržena tak, že významně snižuje dopady na životní prostředí. Tak například využívá mnohem menší množství vody.

Ideální vlhkost vzduchu

Pro delší životnost dřeva je dobré udržovat vlhkost vzduchu pod 50 %. Tyto hodnoty jsou prospěšné taktéž pro člověka a jeho zdraví. K jejich zajištění můžete využít systém rekuperace nebo klasické větrání: ideální je otevřít okno a dveře do úhlopříčky a nechat vzduch proudit po dobu 10 až 15 minut. Toto provádějte třikrát denně, ideálně po každé činnosti, která zvyšuje vlhkost v domě (vaření, koupání apod.).