10 objevů, které lidstvo dodnes používá

objevy

Historie lidstva – je příběh vědeckých objevů, které dělají tento svět více technologicky pokročilejším a dokonalejším, zlepšují kvalitu života, pomáhají pochopit okolní svět. V tomto článku nabízíme 10 vědeckých objevů, které mají klíčový důraz na rozvoj civilizace a lidé je používají dosud.

1. Penicilin

Jak je známo, skotský vědec Alexander Fleming objevil penicilin (první antibiotikum) v roce 1928. Pokud by se tak nestalo, lidé by pravděpodobně stále umírali na nemoci, jako jsou žaludeční vředy, zubní absces, bolest v krku a spála, stafylokokové infekce, leptospiróza atd.

2. Mechanické hodinky

Stojí za zmínku, že stále se diskutuje o tom, co může být považováno za první mechanické hodiny. Nicméně, prvenství se přisuzuje čínskému mnichovi a matematikoviI Singovi(723 př.nl).

3. Šroub – čerpadlo

Jedním z nejvýznamnějších vědců Greek, Archimedes je vynálezcevodního čerpadla, kde se voda tlačí do trubky. Zcela proměnil zavlažování.

4. Gravitace

Je to známý příběh – slavný anglický matematik a fyzik IsaakNyuton v 1664 objevil gravitaci ve chvíli, kdy mu na hlavu spadlo jablko. Jeho objev vysvětluje, proč se věci padají na zem a proč planety obíhají kolem Slunce.

5. Pasterizace

Objevil ji francouzský vědec LuiPasterom v roce 1860, pasterizace je proces tepelného zpracování, která ničí patogeny v některých potravinách a nápojích, jako je víno, pivo a mléko.

6. Parní stroj

Je dobře známo, že moderní civilizace vzrostla v důsledku průmyslové revoluce, i díky vynálezu parního stroje. Ve skutečnosti tento motor nebyl vynalezen přes noc, ale postupně se vyvinul během sto lety, a to díky 3 britských vynálezců: Thomas Savery, Thomas Newcomen a (nejslavnější) James Watt.

7. Elektřina

Osudný byl i objev elektřiny od anglického vědce Michaela Faradaye. On objevil základní principy elektromagnetické indukce, diamagnetismus a elektrolýzu. Při svých pokusech, Faraday také založil první generátor, který vyrábí elektrickou energii.

8. DNA

Mnoho lidí věří, že americký biolog DzheymsUotson a britský fyzik FrensisKrik objevili DNA v roce 1950, ale ve skutečnosti, deoxyribonukleové kyseliny byly poprvé identifikovány v roce 1860 švýcarským chemikemFridrihomemMisheromem.

9. Anestezie

Surové formy anestezie, například opium a alkohol byly použity v 70 nl. Ale v roce 1847 americký chirurg Henry Bigelow, poprvéjako anestetikumpoužil éter a chloroform.

10. Teorie relativity

Dvě související teorie Alberta Einsteina – speciální relativity a obecné relativity – byly zveřejněny v roce 1905. V tom okamžiku proměnily teoretickou fyziku a astronomii v XX. století, nahradily 200 let starou teorii mechaniky, kterou vytvořil Newton.