Bitcoin – virtuální měna

bitcoin

Zatímco dnes světové banky bojují s inflací a svět se boří s krizí, na internetu již několik let funguje virtuální měna Bitcoin.  Přestože Bitcoin si v rukou nepotěžkáte, jde o stále silnou měnu, která se nedá falšovat. Jedná se o alternativu ke konvenčnímu platidlu, využívající informační technologie. Oběživo je na vzestupu a s ním rostou i možnosti jeho využití jako platidla při nákupu služeb a zboží přes internet. Jistý Nor Kristoffer Koch si ze zvědavosti koupil pět tisíc Bitcoin. Po čase na to skoro úplně zapomněl, a až po čtyřech letech, zjistil, že kurz nové digitalizované virtuální měny od té doby prudce narostl. Z drobného nákupu se tak stal pořádný balík peněz – jen pětina zisku, kterou vybral, mu stačila na pohodlný život a vlastní byt v Oslu.

Co je Bitcoin?

Projekt vznikl v roce 2008 z „pera“ vývojáře, který má pseudonym SatoshiNakamoto. V roce 2009 SatoshiNakamoto publikoval specifikaci nové digitální měny a později zveřejnil zdrojový kód první verze klienta jako open-source. Jde o liberální měnu, proto není nijak regulována a nemá žádnou centrální autoritu. Je tedy decentralizovaná a nikdo včetně vlád, autorů nebo bank nemá možnost ji ovlivňovat, regulovat či způsobovat její inflaci. Jedná se o takzvané kryptopeníze, protože distribuce, tvorba a ověřování transakcí této formy virtuálních peněz je postavena na principu matematických výpočtů známých z kryptografie. Bitcoin peníze jsou dostupné kdekoli na světě kde máte k dispozici internetové připojení, na místě nezáleží.

Bezpečnost na prvním místě

Přestože je síť decentralizovaná, transakce musí někde zpracovávat a verifikovat. Z hlediska bezpečnosti se na ověření vlastnictví Bitcoin využívají digitální podpisy. Na ukládání a verifikovaných transakcí se používá veřejně dostupná distribuovaná databáze transakcí. Distribuovaný databázový systém je množina uzlů počítačové sítě, navzájem propojených v komunikační síti. Tyto uzly navzájem spolupracují tak, že z každého uzlu je možné zpřístupnit data uložená na jiném uzlu přesně tak, jakoby byly umístěny na vlastním uzlu.

Jak je získat?

Jaká je nejjednodušší cesta k držení Bitcoin? Možností je několik. Buď je nakoupíte na burze, či od kamaráda, nebo vytěžíte, jak se systému jejich získávání prostřednictvím speciálních aplikací. Nejčastěji se využívá program Bitcoin- -QT, který lze zdarma stáhnout z internetu.