Pití kávy a naše kila

pití kávy a naše kila

Pití kávy způsobuje u mnoha jedinců velké chutě na sladké. Tvrdí to nejnovější výzkum. Možná i vy nabíráte kvůli kávě svá kila. Závislost na kofeinu není asi žádná legrace, přesto mnoho výzkumů potvrzuje, že kvalitní preso vám neublíží a je dokonce prospěšné. Káva má zaručeně své velké benefity, ale i stinné stránky. Nová studie publikována v Journalof Food Science tvrdí, že pití kávy může způsobovat naši neodolatelnou chuť na sladké, a častěji saháme po koláči nebo sušenkách, a v dlouhodobém měřítku pak máme pár pěkných kilo navíc.

Káva s nebo bez

Vědci z Cornellovy univerzity rozdělili celkem 107 zkoumaných lidí do dvou skupin. Jedné dali šálek klasické kávy s kofeinem a té druhé části nalili kávu zcela bez kofeinu. Obě skupiny měly ve své kávě cukr. Pokud ji dokážete vypít bez mléka a bez cukru, jste na tom mnohem lépe. Jak se ukázalo, všichni, co pili kávu s kofeinem, měli pocit, že jejich nápoj není až tak moc sladký, a cítili větší potřebu sáhnout po něčem sladkém i po dopití kávy, aby svou nutkavou chuť na cukr utišili. Podle studie totiž kofein potlačuje naše chuťové buňky a to nám brání uvědomit si, jak je sladké jídlo, které zrovna jíme, nebo nápoj, který nyní pijeme. I když šálek kávy, který právě pijete, není vůbec s cukrem, může to ovlivnit pocit, jak vnímáme chuť. No a nakonec to mlže mít negativní vliv na vaši váhu.

Černá káva

Nedívejte se ale na kávu příliš černě. Pokud máte pocit, že u vás káva způsobuje chuť na sladké, už nyní víte proč. Pokud jste si ale doposud ničeho takového nevšimli, kašlete na výzkum a kávu pijte klidně dál. Pro mnohé z nás je káva tím, na co se denně těšíme, začátek dobrého dne a tečka po dobrém obědě. Pokud vám slouží místo dezertu a zaplní váš žaludek i bez zákusku či sušence, máte vyhráno. Je třeba si uvědomit, že za přibírání pouze sladkosti nemohou. Jde o kombinaci faktorů, jako je životospráva, složení potravy, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a míra stresu.