Zajímavosti o kávě, které vás postaví ze židle

Zajímavosti o kávě, které vás postaví ze židle

Káva je nápoj, bez kterého si většina lidí neumí představit svůj den. I když účinek kofeinu v kávě je jen pomíjivý, přesto se najdou jedinci, kteří věří, že je právě káva nabudí na celý dlouhý den. Pokud patříte k milovníkům kávy, věděli jste, že nedávno káva oslavila svůj mezinárodní den? A jelikož se slavil Mezinárodní den kávy, prozraďme si několik zajímavostí o nápoji, který nás provází každodenním životem.  

Zajímavosti o kávě 

  • Věděli jste, že v kávě, kterou si vybíráte a kterou pijete, se odráží váš charakter? Například ti, kteří pijí espressso, jsou údajně lidé s nohama na zemi. Lidé pijící cappuccino jsou lidé s duší dítěte, latté pijí věční romantici.  
  • Věděli jste, že by metropole zvaná New York bez kávy rozhodně nepřežila? Právě obyvatelé New Yorku patří k největším závislákům na světě. Denně se zde vypije až sedmkrát větší množství kávy než jinde ve Spojených státech.  
  • V souvislosti s USA a kávou lze zmínit i rekordmana v pití kávy. Tím je Američan, který během sedmi hodin vypil 82 šálků kávy. Dokonce se obešel bez výrazných zdravotních následků.  
  • Víte, kolik šálků kávy vás může zabít? Podle odborníků a lékařů vás může zabít sto šálků kávy denně. Tolik kofeinu vede k infarktu.  
  • Věděli jste, že káva je považována za elixír zdraví? Káva má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Například povzbuzuje organismus, zlepšuje spalování tuků a zlepšuje náladu.  
  • Věděli jste, že nejvíce kávy se vypije ve Finsku? Podle statistik se zde vypije kolem dvanácti kilogramů kávy na osobu za rok. Evropský průměr je v porovnání necelých šest kilogramů kávy na osobu za rok. V Česku je to asi čtyři kilogramy kávy na osobu za rok.  
  • Věděli jste, že čím tmavší kávové zrno je, tím méně kofeinu se v daném zrnu ukrývá?  
  • Věděli jste, že latte Art už je umělecký obor a také se často označuje za sport? Dokonce se konají i mistrovství světa v tomto “sportu”.