Jak předejít chybám, kterých se dopouštíme při stavbě dřevostaveb

Jak předejít chybám, kterých se dopouštíme při stavbě dřevostaveb

Rozhodli jste se pro realizaci dřevostavby na klíč? Určitě se chcete vyvarovat chybám, o kterých slýcháte z nejedné strany. Tyto chyby se totiž výrazně projeví na stanoveném rozpočtu. Vaše cesta za vysněným dřevěným obydlím začíná výběrem správného projektanta, který by měl být zkušený a který by se měl v dřevostavbách vyznat. Svěřit projekt do rukou člověku, jenž je v tomto ohledu naprostým amatérem, je totiž jedna ze základních chyb, která v konečném důsledku může vyjít opravdu draho. 

Pokud si najdete zkušeného projektanta, vyvarujete se tím nejzazším chybám už v raném stádiu realizace. Rozhodně se neobracejte na člověka, jehož specializací jsou klasické zděné domy. Je velký rozdíl mezi domy z malty a cihel a domy ze dřeva. 

Neexperimentujte se skladbami konstrukcí

Při vytváření projektu by zkušený projektant neměl příliš experimentovat se skladbami konstrukcí. A ostatně to po něm ani nechtějte. I když se neustále vyvíjí materiál a rozšiřují se možnosti jejich aplikace, ne vždycky si sednou s jinými materiály (v tomto případě se dřevem). Navíc přílišné experimentování může vést k nehezkému vzhledu domu. 

Stavte dřevostavby na klíč

V nejlepším případě se obraťte na firmu, která se zaměřuje na svatbu dřevostaveb na klíč. Ta se postará prakticky o všechno sama a předá vám už hotový dům, se kterým můžete, ale také nemusíte souhlasit. V případě, že byste nestavili dům od jedné společnosti na klíč, je dobré najmout si na stavbu ještě stavební dozor, pakliže nemáte čas pobývat na stavbě od rána do večera. 

Blower door test doporučujeme

Mezi nejčastější problémy, ke kterým dochází při realizaci novostaveb, patří především špatné provedení vzduchotěsné obálky. Abyste tomuto problému předcházeli, vyplatí se provést takzvaný blower door test, který odhalí, jak pečlivě je provedena zmiňovaná obálka domu.